EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

KALÇA KİREÇLENMESİ

Kalça kireçlenmesi en çok görülen kalça ağrısı sebebidir. Yaşandığı dönemde farkına varılmayıp tedavi edilmeyen kalça çıkıkları ya da çok sorun yaratmadığı için belirti vermeden gözden kaçan kalça eklemindeki yapısal bozukluklar ileri yaşlarda kalça kireçlenmesine (koksartroza) zemin hazırlar.

Kalça kireçlenmesi nedir?

Kalça vücudumuzun tüm ağırlığını en fazla taşıyan bölüm olduğundan zamanla en çok aşınmaya uğrayan eklemlerdendir. Bu aşınma halk arasında kalça kireçlenmesi adını alır. Bu hastalık daha çok 40-45 yaşlarındaki kişilerde görülür. Kalça kireçlenmesi bir yıpranma hastalığıdır.

AMELİYAT SONRASI SÜREÇ

AMELİYATI NASIL YAPILIR?

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalça kireçlenmesini nasıl anlarız?

Hareket ederken ve hareket sonrasında eklemde ağrıların oluşması, hava değişimleri sırasında eklemlerde ağrı, esneklik kayıpları, eklemler de şişmeler, takılma, yürüyüş mesafesinde kısalmalar, sabahları tutukluk gibi belirtileri vardır.

Kalça kireçlenmesinin tedavisinde kullanılan yöntemler

Kalça kireçlenmesinde tanı koyabilmek için röntgen çekimi yeterlidir. Kireçlenme tedavisinde önemli olan kireçlenmenin derecesinin saptanmasıdır. Öncelikli tedavi için düzenli beslenme ve spor yapılması önemlidir çünkü hastanın kilo vermesi kireçlenme tedavisinde önemlidir. Bunun dışında ise kaplıca uygulaması, fizik tedavi, spor (özellikle yüzme), ilaç tedavilerine de başvurulabilir. Eğer cerrahi dışı tedavi yöntemleri hastanın yaşam kalitesine olumlu yönde herhangi bir etkide bulunmuyorsa cerrahi müdahale düşünülebilir.

Kalça kireçlenmesinde cerrahi müdahale nasıl yapılır?

Eğer kalça eklemini oluşturan kemiklerde açısal bir problem varsa kemik yapıların kesilip düzeltilmesi gerekir. Osteotomi adı verilen bu müdahalede femur kemiğinin boynu kesilerek yeniden yönlendirilmesi sağlanır. Bu yöntemle kalça eklemine binen yükler yeniden düzenlenmekte ve/veya eklemin sağlam yüzeyleri yük taşıyan bölgelere getirilmektedir.

Kalça kireçlenmesi ileri düzeyde ise kalça protezi uygulaması gerekli olur. Bu ameliyatta kireçlenen yüzeyler kesilip kazınarak yerine metal ve sert plastikten oluşan protez yerleştirilir.

MAKALELER

 • Diz Kireçlenmesinde Tedavi

  Diz kireçlenmesi tedavisinde hastanın yakınmalarından yola çıkılarak tedaviye ...

 • Ayak Sağlığı

  Ayak sağlığı için öncelikle ayağın şekline uygun doğru ayakkabılar ...

 • Ayakkabı Seçimi

  Ayaklarımız bütün vücudumuzun yükünü çeker ve bu yüzden ayak ...

 • Kalça Kireçlenmesi

  Kalça kireçlenmesi en çok görülen kalça ağrısı sebebidir ...

 • Skolyoz Çeşitleri

  Omurga eğriliği bir diğer adıyla skolyoz, nedeni henüz bilinmeyen omurga ...

Yrd.Doç.Dr. Levent ARSLAN © Copyright 2016, Tüm Hakları Saklıdır Ella WEb Tasarım