EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

OMUZ ARTROSKOPİSİ NASIL UYGULANIR

Artroskopi tekniği, ortopedi cerrahları tarafından eklemde meydana gelen sorunların, teşhis ve tedavisinde kullanılan kapalı bir yöntemdir.

Omuz artroskopisi ise, artroskop adındaki bir küçük kamera ile cerrahın eklem içine girmesiyle yapılan müdahaledir. Omuz içi, televizyon ya da bir monitör yardımı ile görüntülenir. Bir başka portalden de küçük el aletleri yardımıyla eklem içi yapılar değerlendirmeye alınır.

Omuz Artroskopisi, ameliyat dışı tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen omuz ağrısı durumlarında ortopedi hekimi tarafından önerilebilir. Omuzdaki problemlerin ameliyat dışı tedavi yöntemleri genel olarak dinlenme, fizik tedavi, ilaç tedavisi ve lokal enjeksiyonlardır. Önerilen bu yöntemler omuzdaki enflamasyonu azaltmaya yardımcıdır. İnflamasyon, insan vücudunda gelişen bir hastalık ya da yaralanmaya karşı vücudun geliştirdiği normal reaksiyondur. İnflamasyon meydana gelen yerde şişme, ağrı ve sertlik oluşumu da gözlemlenir.

OMUZ ARTROSKOPİSİ NEDİR?

AMELİYAT NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

GÜNLÜK YAŞAMA DÖNME SÜRESİ?

Yaralanma ve ilerleyen yaşa bağlı oluşan kas-tendon yırtıkları en sık görülen omuz problemlerindendir.

Omuz artroskopisi ile, omuz eklemi ile ilişkisi olan birçok ağrılı sorunların, manşet yırtıklarının, eklem kıkırdak hasarlarının, labrum yırtıklarının tanısı konularak tedavisi yapılır. Omuz artroskopisi ile tedavisi yapılan hastalıklar; rotator manşet yırtıkları (kas-tendon yırtıkları), kemik çıkıntılarını tıraşlama (akromiyoplasti), labrum yırtıklarının tamiri, eklem içi enflamasyon oluşumlu dokuları ve serbest kıkırdakları temizleme, donuk omuz, tekrarlayan omuz çıkıklarının tamiri ve kist eksizyonudur.

Bu teknikte, omuz eklemine sıvı enjekte edilir. Enjekte edilen sıvı, kamera girişi esnasında kolay görüntü alabilmeyi sağlar. Omuz eklemine artroskop denilen bir kamera ile girilir ve monitör yardımıyla omuz eklemi ile ilgili sorunlar değerlendirilir. Bu yöntemde iyileşme süresi, farklılıklar gösterebilmekle beraber, açık ameliyatlara göre çok daha kısadır ve yara iyileşme problemleri yok denecek kadar azdır.

MAKALELER

 • Diz Kireçlenmesinde Tedavi

  Diz kireçlenmesi tedavisinde hastanın yakınmalarından yola çıkılarak tedaviye ...

 • Ayak Sağlığı

  Ayak sağlığı için öncelikle ayağın şekline uygun doğru ayakkabılar ...

 • Ayakkabı Seçimi

  Ayaklarımız bütün vücudumuzun yükünü çeker ve bu yüzden ayak ...

 • Kalça Kireçlenmesi

  Kalça kireçlenmesi en çok görülen kalça ağrısı sebebidir ...

 • Skolyoz Çeşitleri

  Omurga eğriliği bir diğer adıyla skolyoz, nedeni henüz bilinmeyen omurga ...

Yrd.Doç.Dr. Levent ARSLAN © Copyright 2016, Tüm Hakları Saklıdır Ella WEb Tasarım