EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

SKOLYOZ NEDİR? - ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Omurga eğriliği bir diğer adıyla skolyoz, nedeni henüz bilinmeyen omurga hastalıkları arasında yer almaktadır. Omurganın bir yana doğru eğrilmesiyle gelişir ve ilerlemesi halinde sağlığı ciddi şekilde tehdit eder. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Levent Arslan, skolyoz ve çeşitlerini bu yazıda kaleme aldı.

Skolyoz Nedir?

Skolyoz, bel ya da sırt bölgesinde gelişen, omurganın bir yana doğru eğirilmesi hastalığıdır. Sağlıklı omurgada omurlar arkadan bakılarak incelendiğinde yukardan başlayıp aşağıya doğru, yani boyun, sırt ve bel bölgelerinde düz bir hat biçimde uzanması gerekmektedir. Skolyozda ise omurlar sağa ya da sola doğru şekilde değiştirir ve bununla birlikte kendi eksenleri etrafında döner. Skolyoz, hastaya sırtından bakıldığında anlaşılabileceği gibi, eğer çok ilerlemediyse gerekli kontrol ve röntgen filminin ardından saptanabilmektedir.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz, henüz gelişmeye devam eden yaşlardaki çocuklar için geleceklerini tehdit etmesinden ötürü tehlike bir hastalıktır. Her hastalıkta olduğu gibi skolyoz da erken teşhis edilebildiğinde yüzde 100'e yakın bir başarı yüzdesi bulunmaktadır. Skolyozun belirtileri ise aşağıdaki gibidir:

 • Kalça ile omuz seviyeleri arasında eşitsizlik görülmektedir. 
 • Kollar ve vücut arasındaki orantı ve vücudun dengesi bozulmaktadır.
 • Çocuklarda bir bacak uzun bir bacak kısa olabilmektedir. 
 • Göğüs kafesinde normal olmayan bir görünüm ve kürek kemiği üzerinde tümsekleşme görülebilmektedir.

Tanı Nasıl Konulur?

Skolyoz tanısının konulabilmesi için ayakta tüm omurgayı kapsayacak şekilde geniş bir röntgen çekilmelidir. Çekilecek röntgen üzerindeki bulgular ve hekimin klinik muayenesi sayesinde tanı tam olarak belirlenebilmektedir. Çoğu zaman omurganın genel filmleri yeterlidir. Ender durumlarda MR’a ihtiyaç duyulmaktadır.

Skolyoz tipleri

Doğuştan (konjenital) skolyoz:Bu tipte gelişen skolyoz çoğu zaman omurgada oluşmuş bir kusura ya da birbirine kaynamış kaburgalara bağlı şekilde gelişir. Doğuştan skolyoz hastalığı, çocuk felci ve beyin felci sonucunda meydana gelen skolyoz gibi omurganın göğüs ve bel bölgelerinde ortaya çıkan yan eğriliğidir. Doğuştan skolyoz 0-3 yaş arası bebeklerde görülür.

Polio (çocuk felci): Beyin felci ya da kas erimesi gibi durumlarla bağlantılı olarak kasların felci neticesinde gelişir. Normalde doğru şekilde işleyen herhangi bir omurgada, bilinmeyen bir sebep doğrultusunda da meydana gelebilir.

İdiyopatik skolyoz: Skolyozun en çok rastlanan türüdür ve kalıtsal bir sebebi ile ortaya çıkabileceği düşünülmektedir. Çoğunlukla genç kızların ergenlik dönemlerindeki hızlı büyüme sonucunda gelişmektedir. Kalıtsal sebeplerle oluştuğu düşünülse de eğimin gelişmesindeki asıl neden çözülememiştir.

MAKALELER

 • Diz Kireçlenmesinde Tedavi

  Diz kireçlenmesi tedavisinde hastanın yakınmalarından yola çıkılarak tedaviye ...

 • Ayak Sağlığı

  Ayak sağlığı için öncelikle ayağın şekline uygun doğru ayakkabılar ...

 • Ayakkabı Seçimi

  Ayaklarımız bütün vücudumuzun yükünü çeker ve bu yüzden ayak ...

 • Kalça Kireçlenmesi

  Kalça kireçlenmesi en çok görülen kalça ağrısı sebebidir ...

 • Skolyoz Çeşitleri

  Omurga eğriliği bir diğer adıyla skolyoz, nedeni henüz bilinmeyen omurga ...

Yrd.Doç.Dr. Levent ARSLAN © Copyright 2016, Tüm Hakları Saklıdır Ella WEb Tasarım